منبرها

پایگاه تخصصی منبرها ،منابع منبر را به مبلغان ارائه می کند.
منبرها
پایگاه تخصصی منبرها ،منابع منبر را به مبلغان ارائه می کند.
موضوعات منبر

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین...

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن...

********************

در شب های قدر چند اتفاق مهم می افتد:

1- متعلق به امیرالمؤمنین (علیه السلام) است:

 یعنی اولین شب قدر شب نوزدهم شب ضربت خوردن آقاست. دومین شب قدر شب بیست و یکم شب شهادت مولاست و سومین آن شب سوم حضرت حیدر است.

********************

2- نزول ملائکه بر زمین است:

ملائکه براى امورى بر زمین نازل میشوند که فقط به مواردى اشاره میکنیم:

اول: براى دریافت اعمال صالح از بند گان خدا و بردن به آسمان و نگهداری و حفظ آن تا وقت نیاز بندگان به آن اعمال. ولا تقدموا لانفسکم من خیر تجدوه عندالله

دوم: برای کمک و یاری مجاهدین در جبهه. و یمددکم ربکم بخمسة اﻻف من الملائکة المسومین

سوم: در لحظه احتضار که به تعبیر حضرت صادق (علیه السلام) ملک الموت مأمور می شود اولاً سلام کند و سلام خدا را به بنده صالح برساند و اجازه بگیرد و قبض روحش کند.

بله چنین است که هم خداوند متعال به بنده اش سلام میکند.

سلام قولاً من رب الرحیم

سلام علیکم طبتم

سلام علیکم بما صبرتم

و هم به ملک الموت می فرماید سلام کن. (دختر ابوذر می گوید: پدرم وقت جان دادنش رسید، آمدم سر بابایم را روی دامنم گذاشتم دیدم لبهایش تکان میخورد گوش دادم دیدم سلام میکند گفتم: بابا به چه کسی سلام میکنی فرمود: دخترم ملک الموت است دارد به من سلام میکند جواب سلام او را دادم)

هم به پیامبرش می فرماید: به بنده های صالحم سلام کن (اذا جاءک الذین یؤمنون بایاتنا فقل سلام) رسول ما وقتی مؤمن به آیات نزدت میاید بر او سلام کن.

چهارم: وقت تشییع جنازه انسان با تقوا در تشییع جنازه شرکت میکنند و تا دفن جنازه هم بر او صلوات میفرستند هم برایش استغفار میکنند.

پنجم: شب قدر، در شب قدر ملائکه بر امام زمان (علیه السلام) نازل می شوند و برنامه های یکسال بندگان را به محضر حجت خدا تقدیم میکنند و چنانچه آن برنامه را حجت خدا امضاء فرماید همان برای اجرا ابلاغ میگردد.

سئوال: شب قدر چکار کنیم؟ 

ملائکه تمام اعمال ما را از سال قبل تا کنون دقت کردند و برنامه زندگی ما را تا سال آینده بر مبنای اعمال خیر و شر یکسال قبل نوشتند اما این برنامه نیاز به امضاء دارد اگر امضاء شود ابلاغ می گردد .

عرضه این برنامه در شب قدر است وقتی در میان بندگان خوب خدا در مراسم احیاء مینشینی و توبه میکنی و گریه میکنی و خدا را به حق بزرگوارانی مثل علی امیرالمومنین (علیه السلام) قسم میدهی اینجا حضرت مهدی (علیه السلام) که حجت خداست و اجازه دخل و تصرف در همه عوالم هستی را دارد امام در این برنامه ارائه شده ملائکه تصرف مینماید و بلاهایی که از نتیجه گناه بنا بود بر سر بنده ای بیاید را حذف میفرماید و توفیقاتی از زیارات و اعمال دیگر را جایگزین میفرماید چه بسا ملائکه طومار عمر بنده اى براى سال بعد بپیچند اما با توجه به توبه و انابه و توسل به اهل بیت (علیهم السلام) حضرت مهدی (علیه السلام) عمر طبیعی را دوباره به او بازگرداند.

خیلی از انسانها ادامه عمرشان تا سال بعد مدیون امضای حضرت بقیة الله علیه السلام هستند و خود نمی دانند.

********************

3- نزول دفعی قرآن کریم است:

اینکه شبهای قدر چند سوره از آن را تلاوت میکنی سپس همین قرآن را روی سر می گیری به خاطر آثار و برکات آن نزول است که تا قیامت ادامه دارد یعنی اگرچه در آن شب قدر به یکباره همه قرآن نازل شد اما نورافکن الهی بود که نازل شدن نورش ادامه یافته و عوالم هستی از فیض آن نور بهره میبرند .

********************

السلام علیک یا امیرالمؤمنین

وقتی حضرت را دفن کردند اول روضه خوان پس از دفن مولا  صعصعة  ابن صوحان بود هم ناله کرد هم روضه خواند هم خاک های قبر را برمیداشت و بر سرش می ریخت اینجا او را آرام کردند اما کربلا روضه خوان حسین، زینب بود گریه کرد که دل زمین و زمان را لرزاند اما او را آرام نکردند مگر با تازیانه چنانکه دخترش سکینه فریاد بابا بابا پاشو دارند عمه ام را تازیانه میزنند...

الا لعنت الله علی القوم الظالمین